84-120 Władysławowo
ul. Kolejowa 5
tel. (58) 674 20 61
tel. 602 693 031
e-mail: info@osrodekbaltyk.pl

ośrodek posiada 300 miejsc noclegowych
stołówka na miejscu

zobacz na mapie

Okolica



Władysławowo to niewielkie miasto położone u nasady mierzei Półwyspu Helskiego na kępie Swarzewskiej, w północnej części Pobrzeża Kaszubskiego, od północnej strony nad Morzem Bałtyckim, a od południowo-wschodniego nad Zatoką Pucką.

Władysławowo jest miejscowością z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. W mieście znajduje się port morski położony nad otwartym morzem, którego część stanowi zachodni falochron, przy którym cumują jachty i pełniący także funkcję turystycznego mola a w sezonie letnim przy nabrzeżu Północnym cumują jednostki wycieczkowe.

Władysławowo oferuje swoim turystom liczne kąpieliska, których szerokość plaży sięga 200 m. Każdego lata odwiedzają to malownicze miejsce tłumy turystów żądnych atrakcji, rozrywki i wypoczynku. Władysławowo to również ulubione miejsce wielu aktorów, muzyków i sportowców.

W mieście odbywa się corocznie kilka wydarzeń kulturalnych. Od 1973 roku przez cały okres wakacyjny w czwartki odbywają się Letnie Koncerty Organowe i Kameralne, we władysławowskim kościele. Wykonawcami są instrumentaliści, wokaliści oraz zespoły z całego świata a przy ulicy Sportowej w sezonie letnim ma miejsce Jarmark Morski.

We Władysławowie znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich "Cetniewo" Centralnego Ośrodka Sportu. Ośrodek dysponuje kortami tenisowymi o nawierzchni ziemnej oraz kortem na hali, boiskami sportowymi krytą pływalnią oraz posiada wypożyczalnię sprzętu sportowego.

Na jednym z deptaków jest Aleja Gwiazd Sportu - pierwsza w Polsce aleja poświęcona sportowcom polskim i zagranicznym, na której znajdują się gwiazdy z wypisanymi imionami i nazwiskami słynnych sportowców. Każdego roku w sezonie letnim można obejrzeć kolejne edycje organizowane przez Fundację Alei Gwiazd Sporu, której Prezesem jest Jerzy Szczepankowski i na której odkrywane są tam kolejne wielkie i znane Gwiazdy Sportu.

We Władysławowie znajduje się Lunapark Sowiński, w którym mieści się jedna z najwyższych kolejek górskich w Polsce. Można również skorzystać z młyna widokowego, gokartów i wiele innych ciekawych atrakcji także takich jak możliwość skorzystania z przejażdżki „ciuchcią” szosą Władysławowo – Jastrzębia Góra.

Jedną z wielu atrakcji Władysławowa jest wędkowanie na morzu. Taka forma łowienia dorsza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Pasjonaci z całej Polski przybywają do Władysławowa nie tylko po to by złowić największą rybę w swoim życiu, ale również by wypocząć w ciszy i jest to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu ze znajomymi czy rodziną. Dla początkujących wędkarstwo morskie jest też szansą na przeżycie niezapomnianej przygody, która będzie wspominana z uśmiechem na twarzy przez długie lata.

Władysławowo to nie tylko wspaniałe, piaszczyste i szerokie plaże można tu zwiedzać muzea czy liczne obiekty kulturalne takie jak: Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii (tzw. Hallerówka) muzeum generała Józefa Hallera znajduje się przy ulicy Morskiej oraz jednocześnie muzeum okazów przyrodniczych. Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Prywatne Muzeum Motyli założone w 1999 roku przez prywatnego kolekcjonera, znajduje się na III piętrze wieży widokowej Domu Rybaka.

Będąc we władysławowskim porcie warto zwiedzić Galerię Morską a w niej oryginalne, zachowanego wnętrza kutra rybackiego. Sterówka Kapitańska ze sprawnym kokpitem, sala ekspozycyjna, sprzęt ratunkowy, możliwość zobaczenia w przekroju zasady pracy silnika kutra i wiele innych atrakcji.

We Władysławowo znajdziemy również wiele obiektów o walorach historycznych, które warto zobaczyć. Dom modernistyczny z 1939 roku, przy ul. Nadmorskiej. Dom Rybaka – budynek wzniesiony w latach 50 jako hotel dla rybaków. Obecnie pełni funkcję budynku Urzędu Miasta, a wieża stanowi punkt widokowy o wysokości 63 m n.p.m. Z wieży widać panoramę miasta, morze, przylądek Rozewie, Zatokę Pucką i Mierzeję Helską.

Dla entuzjastów pomników, które można obejrzeć na ulicach we Władysławowie to popiersie Stefana Żeromskiego przy latarni na Rozewiu, popiersie Antoniego Abrahama, Pomnik generała Józefa Hallera, pomnik Męczenników Wielkiej Wsi (ul. Gdańska, cmentarz choleryczny) oraz Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze i pomnik upamiętniający lądowanie króla Zygmunta III w Lisim Jarze.

Dla miłośników przyrody i pieszych wycieczek Władysławowo oferuje spacery po Nadmorskim Parku Krajobrazowym utworzonym w 1978 roku jego teren obejmuje pas wybrzeża od Białogóry po Mierzeję Helską, Zatokę Pucką oraz jej zachodnie wybrzeże.

Lisi Jar 350-metrowy jar w pobliżu Rozewia i Jastrzębiej Góry na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, ciągnący się wąskim pasem do Morza Bałtyckiego. Głębokość jaru sięga 50 metrów, zbocza porośnięte są ponad stuletnim lasem bukowym.

Rezerwat przyrody Dolina Chłapowska (Wąwóz Chłapowski) – krajobrazowy rezerwat przyrody utworzony w 2000 roku, obejmujący podlegający ochronie obszar wąwozu na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Nazywany również "Rudnikiem". Wejście do wąwozu zaczyna się w Chłapowie, a kończy przy plaży. Legenda głosi, że nazwa "Rudnik" pochodzi od rudo-czerwonej ziemi, symbolu krwawej zasadzki na Szwedów, która miała tam miejsce.

© 2024 Ośrodek Kolonijny Bałtyk nad morzem